Jakie perspektywy ma praca analityka?

Czy warto i jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

01.11.2023

Jakie perspektywy ma praca analityka?

Jeśli tutaj trafiłeś to zapewne chciałbyś/abyś się przebranżowić, zobaczyć jakie perspektywy ma praca analityka danych lub rozglądasz się za czymś nowym!

Podzielę się moimi odczuciami dotyczącymi perspektyw dla pracy analityka. 

Zaprezentuję rady, aby przykuć uwagę w kontekście przygotowania CV

Pokażę jakie kierunki wybrać, co sugerowanych programów/narzędzi. To będzie moja subiektywna opinia oparta na moim doświadczeniu, monitoringu rynku pracy czy analizowaniu sygnałów makro ekonomicznych.

Zapraszam do lektury 🙂 

Jak wygląda popyt na pracę i co się dzieje w świecie?

Przełom roku 2023 przyniósł dynamiczne zmiany w środowisku, nie tylko analitycznym. Pojawienie się ChatGPT zrewolucjonizowało cały rynek. Spowodowało to automatyczną weryfikację rynku pracy. Szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wszelakiej maści zawody! 

Wszelkie fora, gdzie ludzie pytali się jak “coś” zrobić zaczęły świecić pustkami.

Co widać, chociażby śledząc ruch na stronie StackOverFlow, gdzie programiści i nie tylko pytali o rozwiązania problemów innych użytkowników. 

 

Ruch na stronie StackOverFlow po wdrożeniu ChatGPT uległ załamaniu. Zdjecie z https://www.reddit.com/r/ChatGPT/comments/15ju114/chatgpt_is_putting_stack_overflow_out_of_business/

Konflikty zbrojne, załamanie się od czasu do czasu łańcuchów dostaw czy drążąca nasze portfele inflacja powoduje czas wysokiej niepewności. 

Czy wiedziałeś, że ceny w ostatnich 3 latach, urosły tyle co przez ostatnie 12 lat?! Żadne 13,14, becikowe czy 800 plus nie zasypią tej wyrwy. 

Powoduję to zwiększenie ruchu na rynku pracy, jak również jego weryfikację. Jako ludzie jesteśmy bardziej skorzy do częstszych zawodowych przeskoków (szczególny prym wiodą tutaj 20-30 latkowie).  Pracodawcy  częściej weryfikują potrzebę zatrudnienie kogoś nowego.

Jednak żeby nie było! Pracy nie jest mniej! Pod względem pracy demografia nam sprzyja… 😉 Na sile będą przybierać duże firmy/korporacje, które będą mimo wszystko dynamicznie się rozrastać, chcąc zatrudniać kompetentnych fachowców. 

Małe biznesy, bez pomysłu adaptacji na nowe potrzeby będą kuleć, zamykając się raz po raz. Prym będą wiodły start-upy, które będą potrafiły się dostosować do gustów klientów, tworząc usługi i produkty atrakcyjne dla klientów.

Na rynku pracy, wrócimy do czasów, kiedy na jedno miejsce pracy będzie uderzało kilkanaście w porywach do kilkudziesięciu osób.

Co to spowoduję?

Istotność kompetencji, umiejętności, doświadczenia i znaczenia własnej marki osobistej. 

Jakie są trendy w analizie danych?

Przeprowadziłem także analizę trendów Google dla słów:

 • Excel,
 • Python,
 • VBA,
 • Power Query,
 • Power BI,

Ruch na stronie StackOverFlow po wdrożeniu ChatGPT uległ załamaniu. Zdjecie z https://www.reddit.com/r/ChatGPT/comments/15ju114/chatgpt_is_putting_stack_overflow_out_of_business/

Oto, co odkryłem:

 • Python i Excel są ciągle na fali! Ich popularność rośnie w niesamowitym tempie, co świadczy o ich wszechstronności i zastosowaniach w analizie danych.
 • VBA traci na znaczeniu . Choć nadal jest używany, inne, bardziej zaawansowane technologie zaczynają go zastępować.
 • Power BI zyskuje na popularności ! Widać, że jego interfejs i możliwość tworzenia zaawansowanych raportów przyciągają uwagę coraz większej liczby specjalistów od analizy danych. To samo dotyczy Power Query, ale chyba jego prostota i fakt, że to ciągle Excel nie stwarza mu takiej samej popularności. 
 • Sprawdziłem również Qlik Sense i Tableau, jako podobne narzędzia co Power BI . Jednak pod względem popularności wykazują trend podobny do Power Query – zdecydowanie mniej popularne hasło.

Na zdjęciu prezentuję dwa wykresy przebiegu popularności w czasie. Po lewej stronie słupkowy wykres średniej z 10 letniego okresu.

Całość w %. 100% to szczyt popularności, 0% – najmniejsza popularność w 10 letnim cyklu. Na pierwszym wykresie porównuje wszystko. Na drugim dałem ograniczenie dla tych mniej popularnych haseł (VBA, Power Query i Power BI).

Podsumowując, branża analizy danych stale ewoluuje, więc warto być na bieżąco z nowymi technologiami

Jakie perspektywy ma praca analityka

Tak jak wspomniałem rynek pracy trochę się cofnął. Ilość ofert pracy jest ciut mniejsza, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Piszę ciut, bo nie potrafię ocenić szczegółowych procentów, które różnią się w zależności od stanowisk i regionu.

Gdy chodzi o pracę analityka widzę, że wzrosła różnorodność ogłoszeń. Firmy stawiają częściej na specjalizację. Wraz z pojawieniem się ChatGPT uważam, że wzrośnie znaczenie analityków-konsultantów, którzy nie tylko coś zrobią, ale jeszcze dobrze pokierują i doradzą i mowa tutaj o szerokim, holistycznym spojrzeniu. Problemy jednokierunkowe za nas będzie rozwiązywać ChatGPT. 

Ważne będzie czucie biznesu i przekonanie potencjalnego pracodawcy, że będziecie wstanie nadążyć za jego potrzebami.

Jak stworzyć odpowiednie CV aby być zauważonym?

W CV chcesz przekonać przyszłego pracodawcę, że Twoja ścieżka zawodowa pasuję do biznesu. Udowodnienie, że wykonane projekty / poprzednie doświadczenie zawodowe pasują do danego stanowiska będzie niezwykle istotne przy szansie na rozmowę i ewentualne zatrudnienie.

Dlatego tak ważne w swoim CV jest pisanie o sukcesach i zadaniach wykonywanych na poprzednich stanowiskach czy kursach, a nie tylko przekazanie informacji o samym zajmowanym stanowisku. Szefowie i rekruterzy uwielbiają kwoty, %inne osiągnięte KPI

Liczby mają moc i przyciągają uwagę!

Czego się teraz uczyć jako analityk?

Ostatnimi czasy robiłem drobne rozpoznanie w technologiach na rynku, których na co dzień nie używam w swojej pracy zawodowej. 

Każde narzędzie ma coś wartościowego. W chwili obecnej dożyliśmy czasów, kiedy w jednym programie/narzędziu dobrze jest zrobić to i to, a w innym to i to. Tak, duże znaczenie ma umiejętność przepinania się miedzy technologiami. 

Po co? 

Aby pracować efektywniej! 

Na przełomie roku pomogłem kilku osobom, wykonałem kilka projektów poza godzinami pracy czy to w samej pracy i to co wybrzmiało powyżej! Każdy wymagał często użycia innej technologii! Wszystko to ze względu na potrzebę dopasowania do  “klienta”!

Mariusz, kurde nie pomagasz… 😉 

Jeśli miałbym teraz zaczynać jako początkujący analityk, uczyłbym się...

To zależy…

Szukaj problemu, a nie technologii. Następnie łatwiej Ci będzie znaleźć motywację do szukania rozwiązań. Gdyby chodziło o analityczne ścieżki to rozpoczynając od najprostszych…

Microsoft Excel / Google Sheets

Dla zupełnego laika, Excel wcześniej czy później będzie Ci potrzebny. Rozwiążesz w nim drobne problemy. Zwizualizujesz szefowi wyniki firmy czy przygotujesz zestawienie braków. Wszystko to wymaga formuł, które budują Twoje analityczne umiejętności/myślenie, które będzie Ci potrzebne przy rozwiązywaniu różnych problemów. Google sheets często korzystają pracownicy/szefowie małych firm. Dobra (do pewnego momentu) darmowa alternatywa. 

Potencjalne Stanowiska: Analityk Danych (logistyka, finanse itp.), Analityk Biznesowy/IT, Specjalista ds. Rachunkowości, każdy specjalista tworzący jakiekolwiek zestawienia na temat kalkulacji, menadżer na dowolnym poziomie

Power Query

Power Query to narzędzie do przetwarzania danych, które jest częścią pakietu Microsoft Excel, ale jest również dostępne w innych aplikacjach, takich jak Power BI (o którym poniżej). Jest to potężne narzędzie ETL (Extract, Transform, Load), które umożliwia użytkownikom importowanie danych z różnych źródeł, przekształcanie je w odpowiedni sposób oraz ładowanie ich do arkusza kalkulacyjnego lub bazy danych. 

Nakładka w Excelu, która prosty sposób po części trochę zautomatyzuję i ułoży Twoją pracę w odpowiedni schemat działania. Rozwiąże większość problemów bez potrzeby budowania skomplikowanych formuł. Pozwala często też na transformacje danych niedostępnych w prosty sposób z poziomu Excela. Wartościowe narzędzie w kontekście późniejszej pracy w Power BI.

Stanowiska: Analityk Danych, Analityk Biznesowy, Konsultant Biznesowy, Programistów, Specjalistów BI, każdy specjalista tworzący jakiekolwiek zestawienia na temat kalkulacji, menadżer na dowolnym poziomie.

VBA (opcjonalnie)

Rozpocząłem swoją pracę od czarów w VBA i muszę powiedzieć, że jeszcze czasami mi się przydaje. Szczególnie w kontekście skomplikowanych problemach, gdzie trzeba powielić wiele razy dane rozwiązanie. Teraz jednak wiele rzeczy jest dostępne już z poziomu Power Query lub przerzucając do narzędzi BI, co ułatwia życie i nie wymaga pisania kodu, co jest niewątpliwym minusem VBA.

VBA jest programowalnym językiem skryptowym opracowanym przez firmę Microsoft. Jest powszechnie używany do automatyzacji zadań w programach Microsoft Office, takich jak Excel, Word, PowerPoint, Access oraz innych aplikacjach, które obsługują VBA. Dzięki VBA możesz tworzyć skrypty, które automatyzują operacje, manipulują danymi, generują raporty, tworzą interaktywne formularze i wiele innych rzeczy w programach Microsoft Office.

Pamiętajcie VBA jest już trochę passe. 😉 Jednak mi osobiście jeszcze czasami ratuję d… i automatyzuję skomplikowane raporty w Excelu, które muszą być zrobione na wczoraj. 😉

Potencjalne Stanowiska: Analityk Danych, Kontrolerzy Finansowi, wszędzie tam gdzie rządzi Excel i wymaga tworzenia mnogiej liczby raportów

SQL

Trochę na wyrost ale powiem, że wszędzie gdzie kończy się Excel, zaczyna się SQL. 😉

Czyli Structured Query Language to język programowania stosowany do zarządzania relacyjnymi bazami danych. SQL umożliwia tworzenie, aktualizowanie, usuwanie i manipulowanie danymi w bazie danych. Ogólnie to chodzi o to, że dobrze jest trzymać dane tylko w jednym miejscu. 

Stanowiska: Analityk Danych, Administrator Baz Danych, Specjalista Big Data, Data Science, Specjaliści BI

Jakie perspektywy dla zaawansowanego analityka

Narzędzia BI

Narzędzia Business Intelligence (BI) używa się do zbierania, analizowania, przetwarzania i wizualizacji danych w celu wspierania procesów podejmowania decyzji w firmach i organizacjach. Narzędzia BI pozwalają na lepsze zrozumienie danych, identyfikowanie trendów, analizowanie wyników biznesowych oraz prognozowanie przyszłych wydarzeń. Są one niezwykle ważne dla organizacji, które chcą wykorzystać dane do podejmowania bardziej świadomych i trafnych decyzji biznesowych.

W narzędziach BI możesz stworzyć szybkie i dynamiczne raporty. Dzięki czemu analiza KPIów, wydajności czy inne zaawansowane analizy będą prostsze, czytelniejsze i przejrzystsze.

Mamy główne 3 narzędzia BI. Są to Power Bi, Tableau, Qlik SenseUczyłbym się Power BI, który jest łatwo dostępnym narzędziem z poziomu pakietu Microsoft. Dodatkowo przy przejściu ze ścieżki Microsft Excel -> Power Query po -> Power BI możesz skompletować wartościowy pakiet umiejętności.

Potencjalne stanowiska: Analityk Danych, Specjalistów/Konsultanci ds. Business Intelligence, Inżynierów Danych, Analitycy Rynku

Power Point

Jeszcze w zeszłym roku bym go tutaj nie dał. 🙂 Poza samym tworzeniem raportów, skrupulatną analizą, uważam, że coraz większe znaczenie ma przedstawienie swoich analiz/wniosków/rekomendacji. 

Nie odbędzie się to lepiej niż poprzez zwyczajnego Power Pointa, którego możemy na różne sposoby uatrakcyjniać. 

Pamiętajcie:

 • Skupiamy się na odbiorcach,
 • Nie przesadzamy z ilością tekstu.
 • Prezentacja ma stanowić tło i mieć swoją historię, która opowiedziana poprze Wasz punkt widzenia w danym temacie.

Ogólnie data storytelling, ale to opowiadanie na osobny artykuł. 😉 

Python / R / Chmura

Gdy przeszedłeś przez powyższe szczeble analitycznego rozwoju, najwyższy czas wskoczyć poziom wyżej. Rozwój w językach programowania takich jak R lub Python pozwala Ci jeszcze lepiej automatyzować swoją pracę, budować własne dashboardy dopasowanych do własnych preferencji lub scrapować dane ze stron internetowych. 

Całość już teraz powinineś opierać na środowisku internetowym, co pozwala przyspieszyć pracę. To wszystko oferuję chmura. Dlatego Microsft Azure, AWS czy Google Cloud Platofrm powinien być kolejnym krokiem.

To jakie perspektywy ma praca analityka danych - podsumowanie

Na dzisiaj w profesji analityka podążałbym za: 

 • Szukaj problemów i rozwiązań.
 • Aktualny Top kierunków to Excel, Power Query (rzadko w wymaganiach jednak dobrze jest się nim chwalić) i Power BI. Ogólnie produkty firmy Microsoft po kilku latach marazmu wrzuciły piąty bieg! 
 • Planuj swoją ścieżkę rozwoju, przeskakując często w odpowiednim momencie z programu do programu.
 • Nie przyspieszaj pewnych ruchów, bo coś może Ci uciec, co spowoduję, że nie będziesz pewny niczego. 😉
 • Buduj swoją markę osobistą (aktywność na Linkedin, własny blog z postępami, kaggle/github)
 • Twórz całościowe projekty np. dashboardy analityczne, co będzie stanowić Twoje portfolio i zweryfikuje wcześniejsze nabyte umiejętności. Często na rozmowach kwalifikacyjnych pada pytanie: jaki projekt ostatnio zrobiłeś, co było skomplikowane w tym projekcie? Jak sobie poradziłeś z tym problemem? Dla kogo był to raport)
 • Najwięcej nauczysz się w pracy, gdyby takowa nie daję Ci takich możliwości o jakich marzysz to najwyższy czas to zmienić, albo chociaż zaplanować z określonym terminem realizacji! 
Chciałem przeprosić za okres dosyć sporej ciszy tutaj. Skupiłem się trochę na egzaminach ACCA, podjąłem lokalny projekt charytatywny, trochę czytałem, a ostatni miesiąc, to już kontuzja i ciągnące się przeziębienie.

Trochę się rozpisałem po przerwie, mam nadzieję, że zdobyłeś choć trochę wartościowych rad, które pomogą Ci w zdobyciu konkretnych kompetencji lub zwiększą Twoje szanse na wymagającym rynku pracy!
 
Podobało się?! Zapraszam do mojej sieci kontaktów na Linkedin! 😉 

Jeśli chciałbyś/abyś spróbować czegoś nowego, zgłoś się do mnie! 😉