Automatyczny import danych z wielu plików - wstęp do Power Query

03.02.2022

Chcesz rozwiązać realny problem i wykonać automatyczny import danych z wielu plików na przykładzie danych ze wszystkich województw, opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny? Dzisiaj to zrobisz! 

W tym celu użyjemy dodatku do Excela – Power Query. Ściągniemy 16 plików i zaimportujemy je w mniej niż minutę do jednego pliku. 

Power Query, a import danych z GUS'u

Na wstępie warto zaznaczyć, że znacząco przyspieszymy. Jednak czy, aż tak bardzo? Power Query nie wymaga programistycznych umiejętności, pisania niezrozumiałego kodu. To niewątpliwa zaleta.

Po pierwsze zacznijmy od tego, że liczyłem po cichu na to, że rozwiążemy pierwszy realny problem na przykładzie rzeczywistych danych na temat demografii Polski. Niestety parę dni temu GUS opublikował wstępne dane za rok 2021 w postaci krótkiego raportu, a nie kompletnej bazy. (raport można zobaczyć tutaj) Jednak wyczekując kolejnej okazji, nie ma co siedzieć z założonymi rękami. 

W związku z tym, zawsze możemy popracować na przykładzie danych z roku 2011. W momencie pojawienia się najbardziej aktualnych danych będziemy wiedzieli jak sobie z nimi poradzić.

16 plików w minutę?! Nie ma co czekać do dzieła - Power Query just do it!

A zatem, jeżeli chcesz wykonać ćwiczenie razem ze mną, to niezbędne będzie ściągnięcie danych z GUSU dla wszystki 16 województw (nie muszą być wszystkie Twoja wola). W tym celu ściągnij je stąd (kliknij tutaj). Przypominając Power Query jest dostępny od Excela w wersji 2016. 

Dane GUS. Analiza danych demograficznych, jak zaimportować wiele plików? Jak zaautomatyzować pracę na plikach? Import danych z wielu plików, jak zostać analitykiem od podstaw wprowadzenie do Power Query, jak przeanalizować dane gusu? Jak pracować na wielu Excelach? Jak pracować z dużą liczbą plików? Jak szybko ściągać dane z kilku arkuszy? Excele dla opornych, Excel dla początkujących, jak wykorzystać power query do analizy danych? Po co Power Query do Excela? Czym jest Power Query?

Podsumowując, po wykonaniu ćwiczenia z pewnością warto powtórzyć ten krok kilkukrotnie, aby dodatek Power Query oraz automatyczny import wszedł nam w krew. Może na własnych danych, projektach w pracy? To o czym warto pamiętać, automatyzacja w postaci szybkiego importu plików oszczędza niesamowicie dużo czasu. 

Wydaje się wręcz nieracjonalne, nie spróbować go wykorzystać, kiedy mamy do wykonania powtarzalne czynności.

Na zakończenie. Czy widzisz potencjał do zastosowania Power Query w swojej pracy lub prawdopodobnie już stosujesz? 

Jeżeli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś tak, a jeszcze nigdy wcześniej nie słyszałeś o Power Query, to napisz mi o tym!  Dzielmy się wiedzą i niech idzie w świat! 

Pozdrawiam i zachęcam do pracy,

Mariusz