Praca domowego analityka - jak zacząć?

24.01.2022

Przejdziemy do tego jak mógłbyś rozpocząć pracę jako analityk od analizy domowego budżetu.

Nie ważne czy masz 20, 40 czy 60 lat prawdopodobnie dożyłeś czasów, które będą wymagać od Ciebie, co jakiś czas zawodowych zmian. Bazując na licznych badaniach [chociażby tu, na końcu lista zagrożonych zawodów], niemal pewne jest, że wcześniej czy później część zawodów zostanie wyparte przez inne, a pozostałe zostaną wchłonięte przez technologie. 

Dobrym przykładem mogą być telemarketerzy. 

Ile razy odebraliście w ostatnim czasie telefon od fizycznej osoby, która chciała nam coś sprzedać?? 

Jednak żeby nie było tak mrocznie. 

Dla chętnych lada moment pojawią się nowe zawody, o istnieniu których dzisiaj nie mamy pojęcia! 

Arkusz kalkulacyjny - Początek pracy każdego analityka i nie tylko!

Jeżeli kiedykolwiek pracowałeś lub się uczyłeś i miałeś styczność z liczbami to możesz być ciekawy jak teraz wygląda kalkulacja na komputerze? 

Z reguły odbywa się ona w arkuszach kalkulacyjnych. Głównie w najbardziej rozpowszechnionym pakiecie biurowym firmy Microsoft zwany potocznie Excelem. Z reguły przy zakupie komputera mamy odgórnie zainstalowaną taką aplikacje. Nie jest istotna czy jest ona z 2003, 2007 czy najnowsza. Na podstawowym poziomie nie ma dużej różnicy między pakietami.

Z reguły praca na nich odbywa się w całości w tabelach, dzięki którym dane w nich zawarte łatwo zachowują porządek. Całość najprościej wytłumaczyć chyba na przykładzie popularnej gry “w statki”. W której próbujemy wytypować miejsca, gdzie znajdują się cele. Tak samo jest z Excelem. Naszym celem są komórki czyli najmniejsze miejsca do wpisywania danych, jak w statkach pole np. B3. Gdzie B to kolumna (obszar pionowy), a 3 to numer wiersza (obszar poziomy). Całość ma prawie nieograniczony obszar pod względem ilości kolumn i wierszy. Stąd masz pewność, że nigdy nie braknie Ci miejsca. 

Początki pracy z Excelem - budżet domowy

Nie byłbym sobą jakbym Cię nie zachęcił do zgłębienia wiedzy przy pomocy zadania, które specjalnie dla Ciebie przygotowałem! Jest nim budżet przykładowej rodziny, który jest doskonałym sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi podstawowymi opcjami. Poniżej masz link, który bezpośrednio ściągnie przykładowy plik na Twój komputer, a poniżej film z lekcją w której omówiłem wszystkie niezbędne opcje początkującego użytkownika Excela.

Lekkie rozwinięcie podstaw

Kontynuując w każdym jednym pliku możesz tworzyć osobne arkusze (widoczne na samym dole otwartego arkusza). Możesz w jednym miejscu (pliku) przechowywać dane np. dla każdego miesiąca, osób, budynków. Wystarczy użyć plusa, a dodasz nowy arkusz. Jeżeli chcesz zmienić nazwę arkusza kliknij na nazwę, którą chcesz zmienić!.

Praca analityka danych. PRaca z excelem. tworzenie nowych arkuszy w excelu. Excel podstawy tworzenia nowym zakładek. Analizuj swoje dane finansowe

Do Excela na początku możesz chcieć wpisać dane, jednak Excel daje przede wszystkim możliwość tworzenia kalkulacji.

Tutaj najważniejsza rzecz, jeżeli chcemy wprowadzić jakieś obliczenie to rozpoczynamy je od znaku równa się “=”, wtedy Excel wie “aha będziemy liczyć”. 

Praca analityka danych. OD czego zacząć tworzenie arkusza? z analityką. Dodawanie w Excelu, najprostsza formuła. Używania formuł w Excelu podstawy. Podstawy pracy z Excelem. Wprowadzanie prostych formuł. Początki pracy z Excelem

W Excelu funkcjonują podstawowe operatory matematyczne +, -, *,/,=. Chcąc wyrazić potęgę musimy wpisać znak “^” (shift + przycisk 6).

Excel pomaga w postaci gotowych wzorców formuł np. chcąc dodać kilka komórek nie musimy wpisywać =A1+A2+A3+A4+…+A17. Możemy posłużyć się gotową formułą i wybrać interesujący nasz zakres =Suma(A1:A17). Prawda, że proste? W powyższym filmiku przedstawiłem kilka ważniejszych funkcjonalności również tych o których wspomniałem powyżej. Zachęcam do oglądania! 

Praca analityka od czego zacząć?

Początkowo tworząc bloga, chciałem aby był on kompleksowym miejscem. Przestrzenią, w którym również osoby zupełnie nie związane z tematem mogłyby poznać świat związany z analityką! Jakiś czas temu postanowiłem, że przygotuję coś na bardzo podstawowym poziomie. Może dla ludzi niezwiązanych z branżą, albo nawet w sam raz dla seniorów. Niniejszy wpis dedykuję właśnie takim osobom!

Dodatkowo wspomnę, że gdzieś tam wewnętrznie czuję, że analityka danych będzie kluczową umiejętnością każdego zawodu przyszłości. W których obok umiejętności specjalistycznych: logistycznych, księgowych czy sprzedażowych, dobrze będzie posiadać w swoim CV umiejętność przetwarzania danych i trafnej analizy. 

Podsumowanie

Na zakończenie. Dzisiejszym wpisem mam nadzieję, że odrobinę zachęciłem Cię do działania! Świat analityki i nie tylko, jest światem ciekawym, jednak wymagającym ciągłej pracy. Zachęcam do zabawy tym wszystkim, bo tylko w zabawie jest ciekawość i pasja w tym co robimy.

Ps. Nie musi to się tyczyć tylko Excela. 

Pozdrawiam,

Mariusz