Jak przyspieszyć wykonywanie raportów czyli o nagrywaniu makr

Czy robisz coś co jest w 100% powtarzalne w Twojej pracy? Miałeś/aś tak, że Twoja podświadomość już krzyczała: „Który kolejny raz robię to samo?!” Pamiętasz coś takiego? 

Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

W skrócie, dowiesz się w nim jak jak przyspieszyć wykonywanie raportów przy pomocy nagrywania makr.

Chciałem Ci powiedzieć to, że Excel jest w tym momencie bardzo mądrym narzędziem. Ciekawskim nie pozwala ugrząźć w codziennych „nudnych obowiązkach”. 

Na pewno Excel posiada dodatkowe narzędzia, które dla zwykłego zagonionego użytkownika mogą być niewidoczne, ale które po krótkim rozpoznaniu mogłyby zrewolucjonizować Twoją pracę i wlać w nią odrobinę radości. 

Bogusław Linda mem, automatyzuj swoją pracę, blog o prostej automatyzacji w Excelu, jak nagrać makro? A zatem do dzieła. Używaj automatyzacji, jak zautomatyzować swoją pracę w Excelu, jak zostać analitykiem od podstaw

Przykład z życia czyli jak przyspieszyć wykonywanie raportów

Tutaj przytoczę historię mojej koleżanki z poprzedniej pracy. Jest typowym przykładem osoby do której jest skierowany mój blog. 

Była ona na stanowisku Kierownika, a ja znalazłem się na jej drodze aby ją wesprzeć. Moja nowa koleżanka była bardzo sumienna i zapracowana. Miała pod sobą zespół, którego zadaniem było sprawdzić “coś”. Każdego dnia 3 zmianowa ekipa kontrolowała “coś”. Jednym z głównych zadań było zaraportować bieżący stan tego “czegoś”. Tworzyła raporty, które były przygotowywane przez zespoły w ciągu ostatnich 24 godzin. Jak to w życiu bywa, często dochodziło do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Niezależnie od wszystkiego, końcowym zadaniem  było utworzenie z około 10 plików Excelowych jednego pliku. Zazwyczaj na “godzinę temu”. 

Pamiętam jej wymowne spojrzenie, kiedy powiedziałem, że wszystko to co robi można wykonać “just like that” (pstrykam palcem). Wiem, że w tym momencie wzieła mnie pewnie za zarozumiałego gnoja, który się mądrzy po niecałym miesiącu pracy (też bym tak myślał!). Jednak z perspektywy czasu wzieła sobie moje radę do serce i znacznie ułatwiła tym swoją prace.  

Dzisiaj w skrócie pokażę Ci najprostszy przykład – automatyzacji, a mianowicie nagrywanie makr.

Nagrywanie makr, VBA, Power Query - automatyzacja w Excelu

Dzisiaj chciałem drogi odbiorco powiedzieć Ci, że istnieje parę sposobów na rozwiązywanie trudności jak powyżej. Do najprostszych czynności można wykorzystać zaprezentowane Nagrywanie Makr. W tym momencie Excel dorzuca bardzo zaawansowane narzędzie w postaci Power Query (przyznaje się bez bicia najmniej je znam). Opcja kompleksowa to VBA. Jest to wybór dla ludzi, którzy chcą spróbować napisać prosty kod w Excelu (najpierw w Excelu, a później hoho…) i mają odrobinę czasu na samodoskonalenie. 

Najważniejsza rzecz do dzisiejszego artykułu. Nagrywanie makr ma dosyć mocne ograniczenia i nie będzie Świętym Graalem dla Twojej pracy. Może jednak znacząco skrócić wykonywanie najprostszych zadań!

Na zakończenie, niezależnie od wybranej drogi, wymienione narzędzie mogą znacząco poprawić jakość Twojej pracy. W poprzednim poście znajdują się dalsze tematy moich przyszłych artykułów.

Miłego,

Mariusz