Analityk biznesu czyli o tym jak analityka łączy się z biznesem i co z tego wynika.

Osobiste krótkie podsumowanie poprzedniego roku

19.01.2023

Co łączy analityka z biznesem? Kim jest analityk biznesu?

Obecnie analityk biznesowy pracuje bezpośrednio z biznesem, zbiera założenia, nadzoruję projekty. Tworzy bazy danych i weryfikuję ich poprawność. To w dużym uproszczeniu. Stanowisko typowego analityka biznesowego w zależności od firmy może się diametralnie różnić. W tym artykule skupię się bardziej na potrzebie rozwoju szerokich kompetencji niezbędnych do rozumienia biznesu.

Na zadane pytanie odpowiem Ci trochę przez pryzmat moich aktywności w roku 2022.

Tak, dzisiaj wyszło mi w sumie podsumowanie roku 2022…

Dzięki temu każdy może rozejrzeć się w kierunkach, które, a nóż widelec też kogoś zainteresują.

Spis treści w temacie aktywności analityka biznesowego:

Kiedy nie chcemy jeszcze wychodzić z Excela

Czy warto się uczyć VBA?

Z ciekawostek z roku 2022:

W roku 2022 napisałem najmniej kodu w VBA w mojej 7 letniej historii, kiedy to zaczynałem swoją przygodę z Excelem. Gdyby nie udzielane korepetycje, liczba kodu wyniosłaby prawdopodobnie 0 linijek. Oczywiście ciekawostka dotyczy tylko VBA. 😉

Może to będzie na przekór tego, co powyżej przeczytałeś ale subiektywnie uważam, że każdy ANALITYK powinien choć trochę zatrzymać się przy VBA

Dlaczego? 

VBA pozwala nauczyć się programowania i myśleć koncepcyjnie, nie wychodząc przy tym ze środowiska Excela. 

Czym jest takie programowanie? 

To nic innego jak tworzenie automatycznych “programów” – makr, które powtórzyłyby Twoje ruchy, które wykonujesz przygotowując każdy raport w Excelu. To wszystko może się robić automatycznie. 

Najłatwiej naukę VBA zacząć od nagrywania prostych makrPOTENCJALNY KIERUNEK DLA ŚREDNIO-ZAAWANSOWANEGO ANALITYKA – Artykuł w tym temacie znajdziesz (kliknij tutaj). 

Czym jest Power Query?

 

Początek poprzedniego roku przyniósł poznanie przeze mnie bardzo wartościowego narzędzia jakim jest Power Query. 

Przez co liczba kodu (pisana w VBA) zmniejszyła się prawie do minimum. 

Co ad-hock muszę zrobić w Excelu często przechodzi przez PQ. Narzędzie to, co często zaznaczam i powtórzę raz jeszcze, ma niski próg wejścia! Jeżeli formuły w Excelu od zawsze Cię przerażały, a tym bardziej kod w VBA, to PQ może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. 

Używając do tego głównie myszki i odrobiny zmysłu planowania. Jeśli chodzi o szkolenie to Leila Gharani subiektywnie dla mnie jest “the best of the best” w tym temacie (szukaj na youtube, osobiście korzystałem z Udemy

Power Query może być już  POTENCJALNYM KIERUNKIEM NAWET DLA POCZĄTKUJĄCEGO ANALITYKA – możesz sprawdzić możliwości PQ na jednym z moich wcześniejszych wpisów – “Jak w łatwy sposób wykonać analizę biznesową przy pomocy Power Query i jak przy tym łatwo zostać analitykiem”  (kliknij tutaj aby przejść do artykułu)

Szkolenia analityka biznesowego - Qlik Sense, SEO

Czy warto zainteresować się SEO i po co narzędzia BI analitykowi?

Rozwijałem się jeszcze w kierunku SEO – przebudowałem dwie strony. Tą i mojej partnerki. 

Z tego miejsca chciałem zaprosić i wypromować jej stronę z malowanymi kurtkami jeansowymi – www.kreatywnymanifest.com (zapraszam ciepło do wejścia).

Analiza i tworzenie stron internetowych to niewątpliwie rozwój kompetencji analitycznych nakierunkowanych na analitykę internetową (google ads, google trends, google analytics, hotjar). 

Analityka internetowa to bardzo wartościowy kierunek dla ludzi, którzy chcą osadzić całkowicie swoje działania w internecie. POTENCJALNY KIERUNEK DLA ŚREDNIO-ZAAWANSOWANEGO ANALITYKA 

  • Było dużo książek głównie zgłębiające tematy psychologii, matematyki, nastrojów na kolejne lata XXI wiek i o budowaniu marki.
  • Byłem AKTYWNY podczas 4 dniowego szkolenie z narzędzia BI – Qlik Sense. Uważam, że narzędzia BI przy odrobinie motywacji i dobrego wprowadzania mogą zrewolucjonizować pracę z danymi w organizacjach. JEDNAK! Bez odrobiny entuzjazmu i wiary deweloperów i analityków, użytkownikom operacyjnym i menadżerom ciężko się będzie przekonać do tego typu rozwiązań. Moja sugestia, aby przesyłać użytkownikom jak najwięcej pozytywnych impulsów z możliwości tego typu narzędzi. (“nie po to poszedłem na informatykę aby rozmawiać z ludźmi” – cóż, peszek…).- POTENCJALNY KIERUNEK DLA ŚREDNIO-ZAAWANSOWANYCH ANALITYKÓW LUB ANALITYKÓW BIZNESOWYCH

Jako analitycy musimy mieć świadomość, że każdy z pracowników może skupiać się na innych aspektach w każdym raporcie. Narzędzia BI pozwalają na tworzenie dynamicznych widoków, przez co ograniczamy ilość produkowanych Exceli. Nie tracimy masy czasu poświęconego na nieefektywną komunikację, a przede wszystkich działamy i podejmujemy decyzję, a nie tworzymy raporty… “

Ale bym sobie poprogramował... - Python

Druga połowa roku, to nauka Pythona i analizowanie stosowanych rozwiązań machine learningowych w biznesie dla tego typu kierunków. 

Co by tu dużo nie mówić było dużo nauki. Ukończyłem w całości szkolenie na Udemy: Python for Data Science and Machine Learning Bootcampi pewnie masę drobniejszych (nie robię kursów na 100% – biorę co ważniejsze i idę dalej) w których niczym kowal budowałem swoją wiedzę również z zagadnień, próbując wrócić do wiedzy z logarytmów, statystyki i innych bohomazów, które wyleciały od czasu studiów. DLA ZAAWANSOWANYCH ANALITYKÓW LUB MATEMATYKÓW

To są tylko moje analityczne kierunki, które obrałem w roku 2022. Jest jeszcze szereg innych, o których w tym artykule nie wspomniałem. NAJWAŻNIEJSZE aby dostosować kierunek do swoich WŁASNYCH UNIKATOWYCH PREDYSPOZYCJI I PASJI, a nie powielać czyjeś drogi. 😉 

Co mi da zdobycie ACCA? Po co mi ACCA?

Osobiście czuję, że umiejętności analityczne to jedno, ale to co będzie wymagane na rynku pracy przyszłości to umiejętności dostosowania się do zmieniających warunków rynkowych/gospodarczych/politycznych. Takie umiejętności buduję studiując ACCA, który polega na zdaniu 13 egzaminów z różnych finansowo-biznesowych dziedzin.

To co udało mi się zrobić w minionym roku to:

  • Udało mi się zdać dwa egzaminy ACCA i do trzeciego od początku grudniu się przygotowuję. Pomogło mi to, poszerzyć punkt widzenia w wielu kwestiach.

W skrócie (jeżeli kogoś by to interesowało) na czym polegały egzaminy:

  1. Strategic Business Reporting – typowa zaawansowana księgowość w postaci konsolidacji sprawozdań finansowych. Dodatkowo obycie ze wszystkimi elementami sprawozdawczości finansowych i zagadnień etycznych z tym związanych.
  2. Advanced Audit and Assurance –  zagadnienia związane z audytem finansowym. Dzięki temu mogłem zgłębić i poszerzyć wyczucie sytuacji przy uwzględnianiu szeregu ryzyk operacyjnych i finansowych w funkcjonowaniu firm z różnych branż.
  3. Strategic Business Leader – (In Progress) – Zgłębiam zagadnienia związane ze sposobem zarządzania w firmach. Doborem strategii pod czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogące się przytrafić w różnych typach organizacji.
Po co mi ACCA? 
Kiedyś spostrzeżenie pewnych niewidocznych detali (niezbędne w analityce) zajmowało mi kilka chwil (więcej niż 1). Teraz przychodzi mi to z dziecinną łatwością. Oczywiście wartością dodaną są codzienna nauka języka angielskiego. (win-win)
 
Tak jak powyżej. Jest szereg kursów/studiów, które mogłyby być wartościowe w zawodzie, który wykonujesz. Powyżej zaprezentowałem tylko swoją. Jeżeli pracujesz w innej “działce”, to szukaj AKTYWNOŚCI adekwatnych do Twoich własnych preferencji. 

Ehh miałem tylko przekleić dwa artykuły z Linkedina, a wyszło mi potężne podsumowanie roku 2022… 

Plany na 2023? 

Ufać swojej intuicji i być bardziej AKTYWNY sportowo. 😉 

A jakie były albo będą Twoje kierunki? Daj znać pod postem na Linkedin lub na Facebooku lub napisz wiadomość prywatną. 😉