Jak stworzyć tabele przestawną? Czym jest tabela przestawna?

Dlaczego warto nauczyć się tworzyć tabelę przestawną? 

Ostatnimi czasy miałem okazje parę razy wykazać się jako „pogotowanie Excelowe”. 

Początkowo sytuacja wyglądała identycznie. Osoba, która planuje lub jest w trakcie dynamicznej zmiany pracy i musi „na już” poznać Excela w stopniu zaawansowanym i “te szybkie tabele przestawne to obowiązkowo“. 

 

Jakby ktoś przejrzał oferty pracy ze słowem kluczowym „pivoty/tabele przestawne” to robi się ciekawie. Od pracy na recepcji, po kwestie podatkowe, logistyka, księgowość, kadry i wiele innych. Pełna dowolność. Oczywiście nie jest to już umiejętność topowa na dzisiejszym rynku pracy, ale bez niej nie ma co startować do pracy z Excelem…

Przykłady ofert pracy ze słowem kluczowym – tabele przestawne / pivoty.

Dodatkowo na uwagę zasługuję fakt, że takim szczególnie ulubionym testem ze znajomość Excela są właśnie tabele przestawne. 

Na rozmowach kwalifikacyjnych znane potocznie pod nazwą „pivoty”. 

Rekruterzy i menadżerowie lubią pytać o znajomość tabel przestawnych. Dzięki temu są wstanie wstępnie wywnioskować jaki poziom znajomości Excela mamy. Znajomość tabel przestawnych świadczy, że pozornie większość pracy na arkuszu kalkulacyjnym jesteście wstanie wykonać.

Ale ja nie znam tabel przestawnych i nie wiem czym są!

Nic nie szkodzi. Z reguły po godzinie nauki jesteśmy wstanie pojąć: co to tak naprawdę jest, jak tego używać. 

Dla mnie celem jest pokazanie jak z pozoru prosta umiejętność może podnieść Twoje kompetencje niezbędne w obecnej czy następnej wymarzonej pracy. Wykształconych ludzi mamy bez liku. Ludzi, którzy dbają o swoje kompetencje już dużo mniej. Oczywiście to nie jest tak, że po przeczytaniu tego artykułu słowo tabela przestawna powinno się pojawić w Waszym CV.

Z reguły zmieniamy pracę aby sobie coś polepszyć, głownie w dobie inflacji są to przesłanki finansowe, ale po co już na starcie dodatkowo stresować się tym, że niektórych kompetencji jeszcze nie mamy? Zadbajmy o siebie przed, a nie po fakcie.

Czym są tabele przestawne? Czyli o pivotach - podstawy szybkich tabel przestawnych z przykładami

Do rzeczy. Dzisiaj ja zadbam o Ciebie. Pokażę Ci co to są te tabele przestawne, jak ich używać i dlaczego ułatwiają nam codzienną pracę z danymi.

Najprościej jak się da. 

Tabele przestawne to dynamiczna tabela zbudowana na istniejącej tabeli, która w łatwy sposób pozwala nam pogrupować, sumować, zliczać elementy według naszych własnych preferencji.

Całość odbywa się przy szczątkowej naszej pomocy. Stosując metodę „przeciągnij i upuść” element w miejscu w którym chcesz aby był wyświetlony. Dodatkową zaletą jest to, że tabela przestawna jest nową tabelą, która w żaden sposób nie zaburza tej już istniejącej. Dlaczego to jest takie przydatne? Oszczędzasz mnóstwo czasu na tworzenie grup danych, które chcesz pokazać i które Ci się automatycznie sumują czy grupują! 

Nie musisz tworzyć, a nawet znać skomplikowanych formuł, które szczególnie na początku mogą stanowić nie lada wyzwanie dla początkującego użytkownika Excela.

O tabelach przestawnych nie można za długo opowiadać. To trzeba pokazać! Dlatego przygotowałem filmik w którym zaprezentowałem pełne możliwości tabel przestawnych z krótkim przypomnieniem formuły wyszukaj.pionowo.

Prosty przykład? Ależ proszę. 

Jeżeli chciałbyś sam krok po kroku zrobić taką tabele, to dodaję plik do pobrania w którym możesz zrobić to sam. Zachęcam do własnych praktyk, treningu wyszukaj.pionowo i pobawienia się powstałą tabelą.

Jeżeli nie znasz jeszcze użytej w filmiku formuły wyszukaj.pionowo zachęcam do odwiedzenia poprzedniego wpisu.

O co chodzi w tabelach przestawnych? Jaka jest moc tabel przestawnych

Tabela zatrudnienia po narodowości, stanowisku i zarobkach. Przerobiona na pivot’a w 2 minuty. Wartość informacyjna? Całkiem duża. Ile wydajemy na dane stanowiska? Wiemy! Jakie są wynagrodzenia segmentów krajowych? Wiemy! Suma całkowita naszych wynagrodzeń? No jest!

Co trzeba by było zrobić aby to osiągnąć bez tabel przestawnych? No jakby nie patrzeć to całkiem sporo. Dla biegłego exelowca jest to parę minut roboty, jednak dla osoby, która nie czuję się biegła w formułach, może to być zadanie na kilkadziesiąt minut.

Proste rady do tabel przestawnych - jak stworzyć tabele przestawną podsumowanie

1. Pamiętajcie o nagłówkach. Najważniejsze żeby były! 

2. Ważne są aby te nazwy Wam coś mówiły, bo po nich następnie będziesz musiał/a zbudować tabelę przestawną. 

3. Jeżeli Twoja wejściowa tabela składa się z 3-4 kolumn to dobrze jest budować tabelę w tym samym arkuszu. Jeżeli tabela składa się z kilkunastu/kilkudziesięciu kolumn dobrze jest budować tabelę w nowym arkuszu. 

To chyba tyle… 🙂 

Dziękuję Ci jeżeli dotarłeś do końca strony. Jeżeli uważasz, że ten artykuł był wartościowy zachęcam do dołączenia do mojego fanpaga na Facebooku (kuleje trochę, bo czytacie ale nie chwalicie się innym, że czytacie). Chce się dzielić wiedzą i nie chce żeby Was potencjał się marnował!

Jeżeli miałbyś jakieś pytania, napisz do mnie przez formularz kontaktowy, facebooka lub łap mnie na Linkedin. 🙂

Pozdrawiam, Mariusz