Jak zostać kontrolerem finansowym / business controllerem? Czyli moja zawodowa historia
25.02.2024
W życiu trzeba łapać momenty.
Nic lepiej nie obrazuję mojej ścieżki zawodowej, jaką przeszedłem, zanim się znalazłem w miejscu, w którym obecnie pracuje.
Gdy dostałem zaproszenie od headhunterki Justyny Celi i propozycję dołączenia do rozmowy w ramach „Zawodowego Zawrotu Głowy”, nie wahałem się ani chwili.
Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć czym zajmuję się na co dzień, to odsyłam Cię bezpośrednio do mojej rozmowy z Justyną i jej kanału “Zawodowy Zawrót Głowy“.
Czym zajmuje się kontroler finansowy?
Piastuje stanowisko Business Controllera, jednak sam sobie nazwę tę wybrałem. Różnice między business controllerem, a financial controllerem są subtelne.
Te dwa stanowiska poniekąd rozróżniam technologicznie, co uzasadniam około w 4 minucie wywiadu z Justyną.
Jednak w obiegu zawodowy częściej spotykana jest nazwa: kontroler finansowy i to na niej się skupie.
Kontroler finansowy zajmuje się szerokim zakresem zadań związanych z zarządzaniem finansami i rachunkowością w firmie. Jego głównym celem jest zapewnienie dokładności danych finansowych oraz zgodności z przepisami i standardami rachunkowości. Sam osobiście te standardy wykształciłem poprzez studia magisterskie, podyplomowe i ciągle ubiegając się o akredytację ACCA, co jest również jednym z elementem ułatwiającym zdobycie wymarzonego stanowiska.
Wracając do meritum. Oto kilka głównych obszarów, którymi zajmuje się kontroler finansowy:
Rachunkowość: Kontroler finansowy nadzoruje procesy rachunkowe, w tym księgowanie transakcji, przygotowywanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych i kontrolę dokumentacji finansowej.
Raportowanie finansowe: Kontroler finansowy jest odpowiedzialny za przygotowywanie i prezentowanie raportów finansowych, takich jak bilanse, rachunki zysków i strat, oraz przeprowadzanie analizy tych raportów w celu oceny wyników finansowych firmy.
Budżetowanie: Kontroler finansowy bierze udział w procesie budżetowania.
Kontrola kosztów: Kontroler finansowy monitoruje i analizuje koszty operacyjne oraz prowadzi działania mające na celu optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym: Kontroler finansowy identyfikuje, ocenia i zarządza ryzykiem finansowym firmy, podejmując działania mające na celu minimalizację ryzyka strat finansowych.
Zgodność i regulacje: Kontroler finansowy dba o zgodność z przepisami prawnymi i standardami rachunkowości.
Audyt wewnętrzny: W niektórych przypadkach kontroler finansowy może być odpowiedzialny za prowadzenie audytu wewnętrznego, weryfikując zgodność działań firmy z polityką i procedurami.
Wsparcie zarządu: Kontroler finansowy dostarcza zarządowi i innym działom firmowym analiz finansowych i rekomendacji, które pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.
Co ma wspólnego analityk danych, a kontroler finansowy
Jeśli dalej zastanawiasz się, dlaczego Ci o tym stanowisku mówię, to już tłumacze.
Każdy ma jakieś zawodowe marzenia, jednak z czasem, patrząc już na punkt b, lada moment na swojej drodze zawodowej będziemy patrzeć na punkt c i d.
Warto o tym pamiętać, szczególnie dla osób ambitnych, którzy pragnąc patrzeć dalej.
Dlatego zawsze, niezależnie od wieku zachęcam do zdobywania wykształcenia, mniej lub bardziej kierunkowego (po 17:00 minucie wywiadu wyjaśniam), które może pomóc złapać Ci ścieżkę jak moja:
analityk/analityk VBA -> analityk zapasu -> analityk controllingu -> kontroler biznesowy
lub bardziej upraszczając:
młodszy analityk danych -> analityk danych -> analityk finansowy -> kontroler finansowy
Ten sam kierunek, poza końcową nazwą stanowiska może dotyczyć pracy w logistyce, produkcji, marketingu czy sprzedaży.
Jednak zdobywając kolejny poziom naszej specjalizacji, szansa na to, że ktoś będzie na następnym poziomie wymagał od nas wykształcenia kierunkowego jest coraz większa.
Osobiście znam kilka osób, które po kilku latach piastując dane stanowisko, łapali wykształcenie kierunkowe, bo pracodawca się o nie upomniał, rozważając ich przy awansie. Pamiętaj o tym.
Chciałbym jeszcze na koniec dodać, że ścieżka kontrolera finansowego może również zaczynać się od doświadczenia z księgowości lub audytu.
Czy jest duże zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych
Patrząc na obecny rynek pracy uważam, że zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych jest… małe, a rywalizacja może być spora.
Nie liczne jednostki ich potrzebują. Raczej są to wielkie firmy, o bogatej świadomości i chęci współpracy na linii kontroler finansowy – Zarząd.
Dlatego zdobycie tego typu stanowiska powinno być naszą wisienką na torcie, a nie celem samym w sobie. Sam jakoś specjalnie tego nie planowałem.
Osobistym celem dla mnie, jako takim, była praca w controllingu finansowym, a awans zawodowy był raczej wypadkową ciągłej pracy nad sobą i tworzeniem wartości dodanej dla firmy w której pracuje.
Kontroler finansowy - zarobki - jak zostać kontrolerem finansowym
Coś co pewnie każdego młodego adepta studiów finansowych będzie interesowało, to zarobki.
Wyręczając was i ściągając dane ze strony wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzeń na styczeń 2024 na stanowisku kontrolera finansowego wynosi 9780 zł brutto.
Link do szczegółów tutaj: Link
Zarobki uzależnione są głównie od: wielkości firmy, doświadczenia, stażu pracy, województwa.
Mediana wynagrodzenia kontrolera finansowego
Jak zostać kontrolerem finansowym - podsumowanie wywiadu
Powyżej przedstawiłem Ci pokrótce ściężke kariery kontrolera finansowego, z krótkim zakresem obowiązków, wymagań i możliwych zarobków.
Zachęcam Cię do obejrzenia mojego wywiadu z rekruterkę/headhunterkę Justyną Celi (link do jej Linkedin’a).
Zachęcam do subskrybowania kanału Justyny (link bezpośredni tutaj), wszystkim początkującym analitykom, ale i nie tylko!
Już teraz na kanale Justyny pojawiła się: florystka , analityk transportu (link), dyrektor marketingu (link), programistka, ba nawet instruktor jazdy konnej.
Do tego zacnego grona dołączyłem sobie ja. 🙂
Dodatkowo mam nadzieję, że nie pudrowałem, a pokazałem Ci plusy i minusy wybrania takiej ścieżki kariery.