Najbardziej użyteczna formuła w Excelu? Jak użyć wyszukaj.pionowo

Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, dlaczego korzystasz z określonego narzędzia? 

Częstym powodem jest oszczędność czasu. Pomijając domowe kalkulacje, wchodząc do jakiejś firmy od razu zmierzymy się z potrzebą pozyskania danych z kilku źródeł. 

Jeżeli już zaczniemy pracować na kilku tabelach to koniecznością wcześniej czy później będzie próba połączenia ich. Wyciągnięcia i dodanie dodatkowych informacji na temat np. ceny materiału lub ilości towaru jest codzienna czynnością podczas pracy, chociażby w logistyce. 

Tutaj z pomocą może przyjść WYSZUKAJ.PIONOWO.

 

Sam osobiście nie znam bardziej użytecznej formuły w Excelu. Nie żebym ją wielbił, ale jest zwyczajnie w świecie najczęściej używana. Subiektywnie szacowałbym, że 60% pracy przy analizie danych w Exelu mogłaby być wykonana przy pomocy vlookup’a. 

Chociaż należy dodać, że wraz z wejściem Microsoft 365 prym powinna wieść formułą X.Wyszukaj

Podstawy - Wyszukaj.Pionowo - przykład użycia wyszukaj.pionowo

W jednej tabeli mamy dane na temat pracowników z numerami ewidencyjnym (identyfikator), a w drugiej mamy dane na temat zarobków

Tabele te to typowy przykład danych wrażliwych. Jeżeli osoba nieodpowiedzialna otrzymałaby dostęp do takich danych, to bez tabeli pierwszej nie jest wstanie powiązać zarobków z konkretną osobą. Często z tych właśnie powodów są one rozbijane na więcej miejsc. 

Wyobraźmy sobie, że jesteś nowym pracownikiem księgowości lub kierownikiem produkcji w fabryce „Mam firmę” i Twoim zadaniem jest stworzyć zestawienie na temat zarobków 150 pracowników produkcyjnych

Jak to zrobić? 

No można na piechotę. Przy 150 linijkach jestem wstanie to sobie wyobrazić, że ktoś z braku innych zajęć pograłbym w „memory” i znalazł klucz identyfikatorów dla wszystkich pracowników. Straciłbyś na to może 30, może 40 minut, ale szef byłby zadowolony. 

Jeżeli macie jednak ciekawsze rzeczy do roboty, to z pomocą przychodzi WYSZUKAJ.PIONOWO.

Formuła oficjalnie wygląda tak: 

=WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana wartość, tabela tablica, nr indeksu kolumny, przeszukiwany zakres)

Jeżeli ni cholery Ci to nic nie mówi to nic straconego (nawet lepiej). Specjalnie tego nie powiększa.  Powyższe odwołania to oficjalny słownik z podpowiedziami Excela.

Formułe budujemy np. w komórce D2 i przeciągamy do końca zakresu. Za każdym razem będzie pobierany kolejny identyfikator.

Dla zaawansowanych użytkowników - wyszukaj.pionowo rozwinięcie

Dla tych co już poznali wyszukaj.pionowo w celu polepszenia tej formuły, warto dodać na początku formułę Jeżeli.błąd. 

Wtedy w przypadku braku identyfikatora nie pokazuje Wam się niezrozumiały ciąg znaków!

Jak usunąć błąd przy Wyszukaj.Pionowo

Całość wypada zdecydowanie bardziej profesjonalnie, prawda?

Jak rozszerzyć zakres lub gdy mamy niewiadomą w formule wyszukaj.pionowo

W przypadku rozbudowanych tabeli, kiedy kolumny są usuwane, dodawane, a my chcemy mieć pewność, że policzymy odpowiednią tabelę z pomocą przychodzi podaj.pozycję.

Po jej zastosowaniu, formuła sama będzie wyszukiwać konkretną kolumnę i podawać jej kolejność. Przydatne w przypadku wielu tabel, kiedy liczenie do 10+ robi się kłopotliwe i bardzo łatwo zgubić wątek!

Szczególnie istotne w przypadku jeżeli dane w kolumnach są podobnych wartości i ewentualny błąd mógłby zostać nie wychwycony przez bystre analityczne oko.

Jaka formuła jest podobnie użyteczna co wyszukaj.pionowo - podsumowanie

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą czuć niedosyt, ale pewnie przyznali by mi rację, że jest to wartościowa formuła w arsanele umiejętności każdego analityka.

Jeżeli chodzi o formuły w Excelu to warto znać:

  • Formułę Jeżeli
  • Formułę X.Wyszukaj (alternatywa dla WYSZUKAJ.PIONOWO)
  • Formuła Licz.Jeżeli, Suma.Jeżeli
  • Formuły Logiczne (Oraz i Lub)
  • Formuły modyfyfikujące tekst (Lewy, Prawy, Fragment.Tekstu)
  • Formułę Suma.Warunków
Jeśli chodzi o szczegółowy opis tych formuł powyżej, pojawi się on w tworzonym przeze mnie kursie z Excela (aktualizacja na 10.11.2023).

Jedyny powiązany artykuł stworzyłem dla pierwszej z powyższej formuły, a mianowicie dla formuły “Jeżeli”. Możesz przeczytać artykuł “Tworzenie formuł warunkowych – o metodach skutecznej analizy” – klikając w link (kliknij tutaj).

Zapraszam do eksplorowania strony. Przez to pomagasz innym osobą o podobnych zainteresowaniach do dotarcia na moją stronę.

Pozdrawiam,

Mariusz