Jak planować swoją karierę analityczną z głową!

21.07.2022

Luźno wieczorową porą. Ostatni miesiąc przyniósł 8 połączeń telefonicznych na które musiałem odmówić. 

Były to telefony od ludzi, którzy potrzebowali pomocy w sprawie Excela. Czerwiec to typowy czas studencki i potrzeba zdania egzaminu i pomocy przy zdaniu… Cóż… Kto się nie budził 3 dni przed egzaminem na studiach niech pierwszy rzuci kamieniem. Lipiec zaczął się niefortunnie od ludzi zaskoczonych rozmową o pracę na stanowiska analityczne i testem znajomości Excela na wczoraj. Serio?! Tak btw. wszystkie tematy dotyczyły wyręczenia, a nie nauczenia.

Tu nie chodzi o Excela!

Nie chce tutaj zwracać uwagę na znajomość arkuszy kalkulacyjnych, ale na kwestie planowania własnej drogi, którą chcemy podążać.

Czasy są ciężkie, stopy procentowe dociskają domowy budżet kolejne stand-up rządzących na pewno nie pomagają w tej kwestii. Jeżeli jednak planujesz jakiś skok na głęboką wodę to zaplanuj to uważnie!

To nie jest tak, że pewnych rzeczy jesteśmy wstanie nauczyć się niczym tabliczki  mnożenia przez 3 wieczory. O nie, praca z danymi wymaga koncentracji. Zaprzyjaźnienia się z programem, który chcemy opanować i chcemy aby operowanie nim weszło nam w krew. Próba złapania wiedzy za pięć dwunasta prawie na pewno wyjdzie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej i bliżej nam będzie do klauna, niżeli do zaufanego fachowca.

Przecież mamy jakieś zawodowe marzenia, co do firmy czy stanowiska i kompetencji jakie będą wymagane? Czy nie łatwiej zaplanować krok po kroku czego będę potrzebował?

osoby chwilę przed rozmową, wypaść na rozmowie na analityka
  • Gdy próbowałem się dostać ponad 6 lat temu do firmy zajmującej się obrotem na giełdzie wiedziałem, że czekają mnie testy analityczne.
  • Próbując się dostać ponad 5 lat temu do banku, firmy audytorskiej czy korporacji wiedziałem, że czekają mnie testy z Excela.
  • Przeskok na pracę w firmie produkcyjnej wymagał znajomości SQL’a i VBA.
  • Gdy szedłem do Rossmanna wiedziałem, że wszystkie nabyte doświadczenia muszę jeszcze podpiąć pod znajomość finansów i controllingu.

Jak dobrze wypaść na rozmowie na analityka

Pamiętajcie jednak głównie o tym, że pierwsze wrażenie możecie zrobić tylko raz! Zastanawiałeś się co się stanie jeśli pójdziesz na rozmowę o pracę do Waszej wymarzonej firmy XYZ nieprzygotowani i nie podołacie? To zapewne (nie pracuję w HR, ale mogę się domyślać) traficie do szufladki “Rejected” i przeleżycie tam dobrych parę lat zanim może dostaniecie ponowną szansę w tej konkretnej firmie.

Dobra, mogłem trochę wypaść z rekrutacyjnego obiegu. Może Ty masz jakąś radę dla osób obecnie poszukujących pracy?

Jeżeli jednak znalazłeś się w sytuacji, kiedy dopiero planujesz zmianę pracy i chciałbyś lepiej wypaść na rozmowie na analityka, możesz  na mnie liczyć! Zgłoś się przez formularz lub napisz na linkedin lub facebooku, a może będę mógł Ci jakoś pomóc. W sierpniu mogę być mało dostępny (wakacje, remont kuchni i kolejny egzamin na początku września), ale możemy coś od września spróbować zaplanować. 🙂 

Taka rada. Jeżeli planujesz zawodowe skoki, to warto zainwestować czasami chociaż parę swoich wieczorów na podniesienie kwalifikacji (parę to więcej niż 2)!

Dzięki temu może się okazać, że zabrane zaskórniaki wrócą do nas szybciej niż myślimy!

Tego Wam życzę.